Santorini

Santorini (oficiálne nazývaný Thira) je grécky ostrov v južnom Egejskom mori, asi 200 km juhovýchodne od gréckej pevniny. Má rozlohu 73 km2 a je najväčším ostrovom malého súostrovia, ktorý je pozostatkom sopečného kráteru. Súostrovie rovnakého mena pozostáva z obývaných ostrovov Santorini a Therasia a 4 neobývaných ostrovov Nea Kameni, Palaia Kameni, Aspronisi a Christiana. 

Santorini so svojimi bieloskvúcimi domčekmi rozosiatymi na skálách je často považovaný za symbol Grécka a za najkrajši z jeho ostrovov.  

Klíma a plavebná sezóna

Santorini má polosuché podnebie so stredozemnými charakteristikami. Zimy sú mierne, s dostatkom dažďov a s priemernými teplotami cez deň 14 až 16 °C a v noci 10 až 11 °C. V lete priemerné denné teploty dosahujú 27 až 29 °C a nočné 21 až 23 °C. Teplota mora tu dosahuje 23 až 25 °C max (júl - september). Mesiace máj a september sú pre návštevu ostrova považované za ideálne. V teplom období od mája je počasie ovplyvnené severným vetrom meltemi, ktorý niekedy pretrváva aj niekoľko dní. Osviežuje horúci letný vzduch, ale môže zapríčiniť nepokojné more.

Hlavnou sezónou okružných plavieb je obdobie od mája do októbra.
Santorini je zastávkou na mnohých plavbách vo východnom Stredomorí. Zastavujú sa tu výletné lode všetkých plavebných spoločností, ako napríklad grécka spoločnosť Celestyal CruisesCostaMSC, AIDA, TUI, Oceania, NCLSilversea, Celebrity .. .

Kam sa vydať na Santorini

 • Thira / Fira je hlavným centrom ostrova. Žiarivo biele kubické domy, slnečné terasy, kľukaté uličky, malé námestia a kostoly s modrými kupolami, úžasné výhľady z výšky 300 metrov nad hladinou mora. Mestečko žije z turizmu a väčšina budov dnes slúži ako hotely, kaviarne, obchody so suvenírmi a reštaurácie. Nachádza sa tu aj múzeum s expozíciou o antickej Akrotiri.
 • Chodník smerujúci na sever lemovaný hotelmi, terasami reštaurácií a vyhliadkovými bodmi vedie do dedín Firostefani (cca 15 min chôdze) a Imerovigli na najvyššom bode okraja kaldery (asi 30 min chôdze z Thiry). 
 • V malebnej dedinke Oia (12 km od Thira) sa nachádzajú kostoly Aghios Spyridonas a Anastaseos, ktorých bielo-modré kupoly patria k najfotografovanejším scénam na ostrove. Iba 800 m od centra sú ruiny benátskeho hradu Agios Nikolaos z 15. storočia.
 • 12 km juhovýchodne od Thira leží Akrotiri - minojská osada, pochovaná pod lávou po výbuchu sopky v 16. storočí. Sú tu dobre zachované pozostatky viacúrovňových hlinených budov, kanalizačných systémov a keramika.
 • Antická Thira na juhovýchodnom pobreží - ruiny helenistických chrámov, divadlo a základy budov z rímskeho a raného byzantského obdobia sa datujú do 9. storočia.
 • Dedinka Pyrgos, ležiaca v blízkosti najvyššieho bodu ostrova Mt. Profítis Ilías (584 m), bola do roku 1800 hlavným centrom ostrova. Nachádza sa tu kláštor sv. Eliáša a ruiny stredovekého hradu Kasteli

Deň na pláži: Kokkini ParaliaČervená pláž (12 km od prístavu Thira) je najkrajšia a najzaujímavejšia. Obľúbená je aj Perissa (12 km) Z ostatných sú najbližšie Paralia Agios Nikolaos (4,2 km),  Karterados (5,3 km), Monolithos (6 km). 

Najobľúbenejšie exkurzie

 • Opa! Tour, miestne víno, jedlo a tanec.
 • Antická Akrotiri, relax na Červenej pláži a ochutnávka vína.
 • Šarmantná Oia a návšteva vinárstva.  
 • Turistika po vulkáne.
 • Objavovanie ostrova na džípoch.
 • Transfer na pláž.

Naše tipy pre destináciu Santorini

Jazyk: gréčtina. V turistických oblastiach sa dohovoríte po anglicky.
Časový posun oproti Slovensku: +1 hodina (UTC+2)
Mena: euro
Čo ochutnať - miestne špeciality: grécka kuchyňa je bohatá na autentické chute a arómy. Asi najikonickým miestnym pokrmom je fava - pyré zo žltého hrášku, s kaparami, citrónom a olejom; saganaki je obalený a vyprážaný syr poliaty medom;  
V jedlách sa často používa vynikajúci kozí syr chlorotyri s výraznou krémovou chuťou ako prísada šalátov; sladkastý biely baklažán, ktorý rastie na ostrove; apochti - na vzduchu sušené nasolené a korenené bravčové karé; fantastické aromatické paradajky keftedes sú  pripravované ako malé vyprážané placky a samozrejme, obľúbeným dezertom je hustý miestny jogurt poliaty medom a posypaný nadrobenými sušienkami.
Miestne vína: biele odrody assyrtiko, aidani a athiri; červené odrody mandilaria a mavrotragano.
Čo nakupovať - miestne suveníry: lokálne vína, kapary, kozmetika z oslieho mlieka a z olivového oleja, vulkanická kozmetika bohatá na horčík, vápnik, draslík a oxid kremičitý, morské špongie značky Kalimnos, umelecké predmety (maľby, sošky, keramika ...), cd/dvd s gréckou hudbou, kožené sandále a tašky; letné oblečenie, klobúky a plavky.
Pri nákupoch v neoficiálnych obchodoch alebo od pouličných predajcov pozor na falzifikované značkové predmety!
Zaujímavosť: na ostrove sa často opakuje zobrazenie modrého oka "mati", známeho tiež ako "zlé oko". Tento symbol je taktiež súčasťou mnohých šperkov. Jeho hlavný význam je chrániť svojho nositeľa od škodlivých energií a negativity. Podľa miestnej povery však pozeranie priamo do oka prináša nešťastie. Prvé dôkazy o legende mati pochádzajú z obdobia antického Grécka.
Kde nakupovať: obchodíky v uličkách Thiry - najmä ulica Ipapantis, nazývaná aj Zlatá ulica s klenotníctvami. Taktiež Oia je známa pre svoje obchodíky. Nákupné centrum Fabrica v Thira.
Ceny na Santorini sú v priemere vyššie než na ostatných ostrovoch.
Otváracie hodiny: najmä v letných mesiacoch sú obchody otvorené od 10:00 do neskorých nočných hodín. Väčšina miestnych obchodov je otvorená od apríla do konca októbra.
Taxíky: na ostrove je iba 40 (!) taxíkov, môže sa teda stať, že čakanie alebo zastavenie voľného vozidla bude trvať skutočne dho. Taxikári tu nepoužívajú tachometre, dojednajte si preto cenu vždy vopred. Mnohí vodiči nehovoria po anglicky, najlepšie je pri dohovore použiť pero a papier alebo mobil. Mnohé z nich nemajú možnosť platby kartou, takže majte pripravené 20/10/5 € bankovky.  Za jazdu do/z prístavu a letiska sa pripočítava príplatok.
Prepitné: v Grécku nie je očakávané, i keď samozrejme je vítané. Ak ste boli spokojní s preukázanými službami, môžete nechať 5-10%, alebo len zaokrúhliť platbu. 
Upozornenie: Počet miest na organizované exkurzie pre túto destináciu je kvôli obmedzenému počtu autobusov na ostrove limitovaný. Počas hlavnej sezóny odporúčame preto zarezervovať si miesta najmä na najvýhodnejšie / najatraktívnejšie výlety vopred, podľa možnosti ešte pred plavbou.

Prístav v Santorini

Výletné lode stoja v mori pred prístavným mestečkom Thira. Prístav nemá terminál. Cestujúci sú na pobrežie prepravovaní miestnymi šalupami skunas. Podľa inštrukcií konkrétnej lodnej spoločnosti, prednosť pri vyloďovaní môžu mať hostia ubytovaní v kategóriách Suite a tí, ktorí majú rezervované exkurzie. 

Cestujúci, ktorí majú zakúpené organizované exkurzie, sú šalupami prepravení do trajektového prístavu Athinios, kde čakajú autobusy.
Ostatných dopravia do starého prístavu Thira. Odtiaľto je možné dostať sa do centra na kopci strmou kľukatou 1 km dlhou cestou so 587 schodmi pešo alebo na somároch. Chodník môže byť šmykľavý, takže odporúčame pevné topánky. Nie je vhodné pre tých, ktorí trpia závratmi. Alternatívou je neďaleká lanovka, ale ak pri ostrove stojí viac lodí, rady môžu byť dlhé! Premáva každých 20 min.
Možnosťou je aj 20 min plavba člnom do prístavu Ammoudi v Oia - cena lístka (8 Euro v 2021) zahŕňa aj dopravu autobusom z prístavu do mestečka Oia. Odtiaľ je po prehliadke možné ísť autobusom do Firy (9,5 km).

Najbližšie letisko Corfu Airport Ioannis Kapodistrias (CFU) je od prístavu vzdialené 3 km

Mapa Santorini:

Zdroj fotografie:  Pixabay (by G37G) a vlastné ZU, 2017