Dubrovník

Perla Adriatiku

Dubrovník je častou a obľúbenou zastávkou okružných plavieb v o východnom Stredomorí. Ako jedno z najlepšie zachovalých stredovekých miest vôbec je na zozname World Heritage Site UNESCO a je najnavštevovanejšou turistickou destináciou Chorvátska.
Prístavné mesto, príznačne nazývané "Perla Adriatiku", má asi 43 tisíc obyvateľov. Leží na juhu Dalmácie, so subtropickou vegetáciou a príjemnou klímou. a od vnútrozemia je chránené vápencovím pohorím.

Plavby a sezóna v Dubrovníku

Výletné lode sa tu plavia najmä od júna do septembra. Navštevujú ho početné lode, ale pravidelnou zastávkou je najmä pre lode spoločností MSC a Costa. Pre niektoré plavby je i naloďovacím prístavom. 

Čo vidieť v Dubrovníku

Staré mesto je nádherné a je celé pešou zónou. Keďže nie je veľké, v hlavnej sezóne trpí nadmerným turistickým ruchom. Jedným z hlavných lákadiel Dubrovníka je jeho unikátne opevnenie. Ak však chcete vyjsť na tieto 2 km dlhé mestské hradby, počítajte s plynulým zástupom navštevníkov.  Súčasťou opevnenia je i niekoľko samostatných pevností, ako Bokar či Lovrijenac. Väčšina budov v starom meste je ukážkou patrícijského života z prelomu 17. a 18. storočia. V úzkych uličkách stredovekého historického centra sa nachádza množstvo pamiatok. Za spomenutie stoja napríklad veľká a malá Onofriova fontána, paláce Knežev dvor a Sponza, katedrála Veliká Gospa či kláštor a kostol sv. Dominika.  Príjemný oddych v zeleni vám poskytne historické arboretum Trsteno alebo park Gradac.
Priaznivci dnes už legendárneho seriálu Hra o tróny určite vedia, že mnohé scény z týchto filmov ako napríklad Královo prístavisko, samozrejme s úpravou filmárskymi efektami, boli natočené práve tu.
Na mesto sa môžete pokochať pohľadom z výšky - na kopec Srd nad mestom vedie lanovka.

Pláže: okúpať sa dá aj priamo pri centre - Buža alebo Porporela, hlavné mólo Starého mesta. Ďalšie obľúbené pláže sú Bellevue 20 min chôdze zcentra, Banje a Danče.

Najobľúbenejšie výlety v Dubrovníku

  • Z prístavu v Gruži, ktorý je hlavným prístavom Dubrovnika pre trajekty, sú pravidelné spojenia na súostrovie Elaphite, ktorého tri hlavné ostrovy, Kolocep (Kalamota), Lopud a Sipan lemujú pekné kamienkové pláže.
  • Ostrov Lokrum je taktiež ideálnym miestom na strávenie horúcich letných dní na pláži - dostanete sa naň spiatočnou plavbou zo starého prístavu v centre Dubrovníka
  • Návšteva prístavného mesta Cavtat - loďou zo starého prístavu

Naše tipy pre prístav Dubrovník 

Gastronómia: crni rizot - rizoto s atramentom z kalamárov, hustá kapustová polievka zelena menestra, pašticada z hovädzieho mäsa tradične pripravovaná pre slávnostné príležitosti, makaróny s paradajkovou omáčkou šporki makaruli, crème brûlée podobný dezert rožata a kandizovaná pomarančová a citrónová kôrka, arancini.
Miestne vína sú vysoko oceňované: Pošip, Malvasia, Maraština a Plavac Mali.
Suveníry: levanduľový a olivový olej, tradičné náušnice Konavle, šperky z pravého koralu, likér Rakija, tradičné chorvátske kravaty, pohodlné topánky svetoznámej miestnej značky Startas,  výrobky Tint-oRama - krabičky zo sardiniek zdobené vintage ilustráciami.
V historickom centre mesta sú iba malé suvenírové obchodíky a značkové butiky. Malé nákupné centrá sa nachádzajú v obchodnej štvrti mesta Gruž (neďaleko prístavného terminálu) a Lapade.
Úradným jazykom je chorváčtina, ale na turistických miestach sa dohovoríte aj po anglicky a po nemecky.
Mena: Kuna HRK; € 1 = 7,5 HRK
Oficiálne otváracie hodiny Po-Pi 08:00 -19:00, So 08:00-12:00.
Mnohé obchody v turistickej časti sú ale otvorené 8:00 - 21:00, aj 7 dní v týždni.

Prístavný terminál Dubrovník

Väčšina lodí kotví v zálive Gruž, asi 3,5 km od historického centra. Do mesta sa dá dostať kyvadlovou autobusovou dopravou (spiatočný lístok cca € 13,50*) alebo taxíkmi (jedna cesta € 13*). Pešo je to takmer hodinová prechádzka.
Iba niektoré menšie lode môžu kotviť priamo pred vstupom do starého prístavu. V tom prípade loď zabezpečí dopravu na breh šalupami.

Dubrovník - mapa a informácie: