Sir Bani Yas

Sir Bani Yas, ležiaci 170 km juhozápadne od metropoly Abu Dhabi, je jedným z ôsmich ostrovov púštneho súostrovia Al Dhafra. Meria 17,5 km zo severu na juh a 9 km od západu na východ a je najväčším prirodzeným ostrovom Spojených Arabských Emirátov. Ostrov je prírodná destinácia s úžasnou prírodou, množstvom dobrodružných aktivít, päťhviezdičkových butikových hotelov, luxusných víl a historických pamiatok. 
Viac ako polovicu tohto neuveriteľného ostrova tvorí Arabský prírodný park, ktorý je jednou z najväčších rezervácií voľne žijúcich živočíchov v regióne a je domovom viac ako 17.000 voľne žijúcich zvierat. Hostia si tu môžu vychutnať safari v divočine v sprievode odborných sprievodcov. 
Lodné spoločnosti využívajú pre svojich návštevníkov vyhradenú časť ostrova, 2,5 km dlhý výbežok so stovkami paliem, s bufetom a barmi, tienistými kabínkami cabanas, sprchami a slnečnými lôžkami na 36.000 m² pláží.

Plavby a sezóna na Sir Bani Yas

Na ostrove prší iba výnimočne. Leto býva extrémne horúce. Sezóna okružných plavieb tu začína v novembri a trvá až do marca. Priemerné denné teploty sa v tomto období pohybujú medzi príjemnými 21°C až 28°C a nočné 15°C až 22°C. Vietor je na ostrove zvyčajne iba mierny.

Viaceré lodné spoločnosti, najmä MSCCostaRoyal CaribbeanAIDASilversea využívajú vyhradenú časť ostrova s plážami, barmi a bufetom na celodennú zastávku počas svojich plavieb. 

Deň na ostrove Sir Bani Yas

Bezplatné slnečníky, drevené lehátka a sprchy so sladkou vodou sú k dispozícii na plážach, ktoré sú rozdelené do sekcií. Na jednej strane je zóna pre rodiny s deťmi s aquaparkom, na severovýchodnej časti vodné športy, a vo vzdialenejšom rezorte Anantara Sir Bani Yas Island Resorts súkromné kabínky a spa pre náročných klientov túžiacich po súkromí a oddychu.
Program zahŕňa chutný barbecue obed s burgermi a inými grilovanými pochúťkami, čerstvé šaláty, zákusky a ovocie. Na ostrove sa nachádza aj viacero barov, kde sa môžete občerstviť alkoholickými a nealkoholickými nápojmi (nie je v cene alebo podľa zakúpených nápojových balíčkov).
V ponuke je množstvo športov, od plážového tenisu a volejbalu, po paddle boarding a šnorchlovanie, ale aj fitnes aktivity, lekcie tanca, animácia a beach parties. Priamo na pláži si môžete dopriať aj príjemnú masáž.
Vyše polovicu ostrova predstavuje Arabian Wildlife Park s voľne sa žijúcimi divými zvieratami, ktoré pochádzajú z Arabského poloostrova, vrátane ohrozených druhov ako arabský oryx, morská korytnačka, piesková gazela a horská gazela a niektorých dravcov ako sudánsky gepard a prúžkovaná hyena. Park môžete navštíviť v organizovaných peších exkurziách, na horských bicykloch alebo na 4x4 džípoch.
Na ostrove bolo nájdených niekoľko archeologických nálezisk, z ktorých najvýznamnejší je kresťanský kostol a kláštor zo 7. storočia, objavené v 1992.

Najobľúbenejšie aktivity a exkurzie na ostrove Sir Bani Yas

  • Vodné športy: potápanie a šnorchlovanie, kajakovanie v lagúne
  • Ďalšie športové aktivity: horské bicykle, strieľanie z luku, pešia turistika, jazda na koňoch
  • Sokoliarstvo
  • 4x4 safari v Arabian Wildlife Park

Naše tipy pre prístav Sir Bani Yas

 Výletné lode nekotvia pri móle, ale ostávajú na mori a cestujúci sú na breh dopravovaní člnmi tendermi. V prípade nepriaznivého počasia (silného vetra) môže byť zastávka zrušená.
Nezabudnite si zobrať opaľovací krém a ďalekohľad na pozorovanie divej fauny!
Vhodné sú aj topánky do vody, lebo niektoré časti pláží sú pokryté skalami a kúskami mušlí.
Nákupy: na ostrove je iba zopár obchodíkov so suvenírmi. Nájdete tu pamiatkové predmety s logom ostrova a limitovanú ponuku emirátskych suvenírov –hodvábne šatky, ručne maľované lampy, zdobené papučky ...
Gastronómia: ak si chcete dopriať sofistikovanejší obed, navštívte niektorú z miestnych hotelových reštaurácií. Savannah Grill podáva gurmétske lahôdky z afrického kontinentu a  Al Shams Restaurant ponúka autentické arabské jedlá, ako  kuracie mandis kmínom, kardamomom a inými koreninami na ryži s mandľami a hrozienkami.
Mena: dirham (AED)
Jazyk: arabčina, dohovoríte sa po anglicky.

Mapa ostrova Sir Bani Yas