Koronavírus: Situácia a opatrenia lodných spoločností

Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila globálny stav núdze. Žiaľ, nakazení sa našli aj na palubách lodí.

Lodné spoločnosti prijali sériu preventívnych opatrení na palubách lodí, aby tým zaistili maximálnu bezpečnosť pre všetkých cestujúcich ako aj pre zamestnancov. 

Cestujúci, hostia a členovia posádky všetkých národností, ktorí cestovali z/do alebo prechádzali cez Čínu, Hong Kong a Macau v 14 dňoch predchádzajúcich nalodeniu nebudú pripustení na palubu (toto nariadenie platí pre väčšinu lodných spoločností ako Costa Cruises, MSC, Royal Caribbean Cruises, Celebrity, Azamara, Norwegian Cruises a ďalšie). Rovnaké obmedzenia platia pre všetkých, ktorí boli v blízkom kontakte s nakazenými osobami. Tieto opatrenia boli vyhlásené príslušnými zdravotníckymi orgánmi.

Dňom 22.02.2020 bolo potvrdený  výskyt vírusu v rôznych talianskych mestách. Lodné spoločnosti následne nedovoľujú nalodenie všetkých cestujúcich, ktorí pochádzajú z týchto miest (predovšetkým Casalpusterlengo, Codogno, Castiglione d'Adda, Fombio, Maleo, Somaglia, Bertonico, Terranova dei Passerini, Castelgerundo, San Fiorano a Vò), ako aj ďalších miest, ktoré môžu byť na tento zoznam postupne pridané. Zoznam bol publikovaný Ministerstvom zdravotníctva v Taliansku.
Lodné spoločnosti sú v neustálom kontakte s cestujúcimi z týchto oblastí, aby ich informovali o tomto rozhodnutí, ako aj o postupe pri poskytnutí plného navrátenia zaplatenej sumy za svoju plavbu.
Ak by tento stav pokračoval, alebo ak by došlo k zhoršeniu, toto obmedzenie bude predlžené do všetkých regiónov a bude zahrnuté do stavu pohotovosti. Toto vyhlásenie bolo vydané Ministerstvom zdravotníctva v Taliansku a súvisiacimi zdravotníckymi úradmi. Navyše, všetky fakultatívne výlety do miest v Piemonte, Lombardii a v regióne Veneto budú zrušené.

Za účelom hladkého priebehu nalodenia musia všetci cestujúci, hostia a členovia posádky vyplniť čestné vyhlásenie formou dotazníka o svojom zdravotnom stave. Okrem toho, každý cestujúci prejde kontrolou cez teplotný skener, ktorý monitoruje telesnú teplotu: každému s nameranou teplotou nad 37,8 °C bude zamietnutý vstup na loď.

Lodné spoločnosti zaručujú všetkým cestujúcim, ako aj svojim zamestnancom, dodržiavanie najvyšších noriem čistoty vďaka striktným hygienickým protokolom a efektívnemu zaužívaniu dezinfekcií proti koronavírusu.
Bezpečnosť a zdravie cestujúcich na palube je na prvom mieste. Ak to okolnosti vyžadujú, preventívne opatrenia sú zavedené na všetkých lodiach, vrátane skríningu cestujúcich a zamestnancov. Všetky lode sú taktiež vybavené lekárskymi zariadeniami so špecializovaným tímom, ktorý je v pohotovosti 24h denne. Môžete sa teda spoľahnúť na rady a podporu od skúsených profesionálov a špecializovaných externých lekárskych zariadení.
Lodný priemysel je v oblasti ochrany zdravia jedným z najlepšie vybavených a skúsených.

Ministerstvo kultúry a cestovného ruchu v Číne vydalo rozhodnutie o pozastavení cestovného ruchu a turistických aktivít, ako formu prevencie, kontroly a opatrení. Lodné spoločnosti následne vydali rozhodnutie o zrušení všetkých plavieb v Číne s okamžitou platnosťou až do polovice marca. Hosťom, ktorí boli týmto nariadením ovplyvnení, bude poskytnuté plné navrátenie zaplatenej sumy alebo si môžu plavbu prerezervovať na iný termín.

Aktualizácia 12.03.2020:

Na základe priebežného vyhodnotenia situácie, lodné spoločnosti pristúpili k zmenám trás, resp. k zrušeniu plavieb.

Väčšina lodných spoločností zakazuje nalodenie klientov pochádzajúcich z: Číny, Hong Kongu, Macaa, Južnej Kórei, Japonska, Singapúru, Taiwanu, Iránu a Talianska.

Aktuálne plavby po Stredomorí, resp. plavby končiace v týchto dňoch vylodením v európskych mestách, povolujú len vylodenie v talianskych prístavoch. Posádka ako aj klientela, ktorá sa plaví ďalej, v talianskych mestách loď neopúšťa. Taktiež sa nepovoľuje nové nalodenie.

Lodné spoločnosti MSC Cruises a Costa Cruises zrušili niektoré svoje plavby (ndividuálne do 02. až 25. apríla 2020) s možnosťou prerezervovania plavby na nový termín s nástupom do konca roka 2021, a MSC Cruises navyše klientom ponúka tzv. OBC (kredit na vlastnú útratu na palube). 

Tiež je tu možnosť bezplatného posunutia termínu plavby, ktorá sa pôvodne mala uskutočniť do konca júna 2020, a to až do roku 2021, za podmienky, že bude zachovaná destinácia a odchod plavby bude do 12 mesiacov od pôvodnej plavby.

Aktualizácia 26.03.2020:

Po prejave amerického prezidenta Donalda Trumpa o zákaze vstupu z Eúropy na územie Spojených štátov amerických bolo zrušené veľké množstvo letov. Platnosť zákazu je v platnosti odo dnes 13. marca na nasledujúcich 30 dní.

Klienti, ktorí majú zakúpené plavby v termíne do konca júna 2020 v tejto destinácii, si ich môžu prerezervovať na nový termín, s nástupom najneskôr do 12 mesiacov od pôvodného termínu.

Všetkých našich partnerov a klientov informujeme podľa aktuálne dostupných informácií  a podľa termínu nástupu na danú plavbu. Ďakujeme za pochopenie a spoluprácu pri riešení tejto nie príjemnej situácie, ktorá postihla nielen oblasť cestovného ruchu.
 

Pokiaľ máte doplňujúce otázky k Vašej plavbe, neváhajte sa na nás obrátiť mailom na info@luxusneplavby.sk alebo telefonicky na 0902 205 125.

V Bratislave, 27.02.2020

Späť na zoznam noviniek