Celoročné plavby Hurtigruten v Nórsku z Doveru a Hamburg

Nórska spoločnosť Hurtigruten pridáva od 2021 do svojho programu aj celoročné expedičné plavby s nalodením z Doveru a Hamburgu.
Poháňané biopalivami a vybavené „zelenou“ technológiou, tri malé, na mieru šité výletné lode flotily Hurtigruten budú prevádzkovať expedičné plavby z Doveru, Hamburgu a Bergenu pozdĺž nórskeho pobrežia, s odchodmi počas celého roku už od januára 2021.


„Registrujeme rastúci dopyt na naloďovanie v blízkosti bydliska klientov. Očakávame, že táto požiadavka sa ešte zvýši, v následku situácie spojenej s COVID-19. Aby sme teda našim hosťom poskytli ešte väčšiu flexibilitu, rozhodli sme sa rozšíriť našu ponuku o celoročné expedičné plavebné programy z Veľkej Británie, Nemecka a Nórska“, hovorí generálny riaditeľ Hurtigrutenu Daniel Skjeldam.

Nórska Hurtigruten, ktorá nepretržite prevádzkuje plavby pozdĺž nórskeho pobrežia už od roku 1893, má s týmto regiónom dlhšie a dôkladnejšie skúsenosti než ktorákoľvek iná lodná spoločnosť. Okrem toho, ako jediná ponúka v tejto oblasti plavby celoročne.

Nové trasy Hurtigruten sa vyznačujú flexibilitou. Programy, ktoré teraz v prístavoch ponúknu ešte viac času na zážitky návštevníkov, sa prispôsobujú ročným obdobiam, aby sa čo najlepšie využili jedinečné prírodné osobitosti každej sezóny - či už v lúčoch polnočného slnka zdanlivo nekonečných letných dní alebo v svetle ohňostrojov polárnej žiary počas zimných mesiacov.
„Vložili sme veľa hrdosti do výberu destinácií a do tvorby itinerárov. Chceli sme sa ubezpečiť, že si hostia budú môžu užiť Nórsko ako nikdy predtým, preniknúť hlboko do fjordov, spoznať vzdialenú prírodu, na vlastné oči vidieť úžasnú divočinu a očarujúce pobrežné mestá, mestečká a dediny, pričom sa vyhnú davom masovej turistiky.“

 ** Z nemeckého Hamburgu bude plne modernizovaná MS Otto Sverdrup vykonávať dve odlišné, letné a zimné, trasy k Severnému pólu a späť. Maximalizácia času za artickým kruhom v zimnom období znamená, že hostia môžu obdivovať veľkolepú polárnu žiaru, zatiaľ čo v lete budú na exkurzie využité aj menšie člny na preskúmanie menej obvyklých turistických cieľov, ako sú ostrovy Lofoten a menej dostupné nórske fjordy.

** Z britského Doveru, MS Maud ponúkne hosťom špeciálne zimné trasy, s maximálnym využitím času za polárnym kruhom na obdivovanie polárnej žiary  – vrátane celonočnej zastávky v Tromsø. Počas letných mesiacov, Hurtigruten dopraví hostí až na Severný pól, aby cestou mali možnosť objavovať fjordy, pohoria, ako aj ostrovy Lofoten. Okrem toho, Hurtigruten má v programe 2 zbrusu nové letné trasy z Doveru: jedna okolo Britských ostrovov a druhá je po menej tradičných destináciách po Južnej Škandinávii.

** Z nórskeho Bergenu bude MS Trollfjord, ktorá je jednlou z najobľúbenejších lodí flotily, prevádzkovať celoročné plavby popri pobreží. S nalodením priamo v srdci nórskych fjordov, MS Trollfjord ponúkne možnosť maximálneho využitia času plavby na dôkladné preskúmanie nórskeho pobrežia až k Severnému pólu a späť, vrátane zastávok v neobvyklých destináciách, ako Reine na Lofoten, či Fjærland a Træna. 

Malé lode = veľké dobrodružstvá
Modernizované MS Otto Sverdrup, MS Maud a MS Trollfjord s novou kapacitou maximálne 550 hostí po svojej kompletnej prestavbe umožnia jedinečný zážitok malej lode v kombinácii s autentickým, intímnym a moru bližším dobrodružstvom na nórskom pobreží.

Všetky tri lode ešte pred začiatkom svojich nových expedičných plavieb prejdú zásadnými zmenami:
** Na palube každej bude výber 3 rôznych reštaurácií: hlavná reštaurácia Aune v tradičnom štýle, kde sa podávajú hlavné jedlá; celodenne otvorená Fredheim na bežné medzinárodné stolovanie; a Lindstrøm, exkluzívna top reštaurácia zahrnutá v cene plavby pre hostí Suite a pre ostatných na rezerváciu a  za príplatok. Každá z nich ponúkne kuchyňu s jedinečným charakterom, s využitím bio a lokálnych surovín.

** Srdcom všetkých expedícií Hurtigruten je zbrusu nový koncept lodného Science Centre. Toto centrum je vybavené literatúrou o nórskej prírode a kultúre, a najmodernejšou technológiou, ako napríklad dotykové obrazovky a mikroskopy. Bude vedeckou základňou, kde hostia môžu spolu s expedičným tímom študovať vedecké témy od geológie až po ornitológiu, históriu, fenomén polárnej žiary atď.

** MS Maud a MS Otto Sverdrup prejdú v 2020 kompletnou inováciou kabín a apartmánov Suites. Prírodné škandinávske materiály, ako napríklad vlna, borovica, breza, dub a žula, dokážu do kajút vniesť autentický prírodný pocit. Cieľom redizajnu je vytvoriť uvoľnený a štýlový vzhľad a ešte zvýšiť nadštandardnú úroveň pobytu na palube.
 

Udržateľnejšie plavby 
Biopalivový pohon
Hurtigruten neustále posúva zelené hranice a snaží sa úplne eliminovať emisie. Ako prvá lodná spoločnosť na svete, Hurtigruten teraz natrvalo zavádza bionaftu ako pohonné palivo na niekoľkých lodiach - vrátane MS Maud, MS Otto Sverdrup a MS Trollfjord.
Bionafta znižuje emisie až o 80 % v porovnaní s bežnou lodnou naftou. Ekologická bionafta, ktorú Hurtigruten využíva, sa vyrába z odpadu z odvetví rybného hospodárstva a poľnohospodárstva - to znamená, že pri výrobe týchto biopalív sa nepoužíva palmový olej a nemajú preto negatívny vplyv ani na dažďové pralesy. Bionafta sa bude používať v kombinácii s inými nízkoemisnými zdrojmi paliva.

Hybridné lode
Všetky tri lode sú vybavené aj zariadeniami na pripojenie na pobrežnú energiu z miestnych prístavov, čím sa eliminujú emisie počas zastávok. A, podobne ako na všetkých ostatných lodiach flotily Hurtigruten, aj na palube MS Maud, MS Otto Sverdrup a MS Trollfjord je zakázané používanie jednorázových plastov.  Všetok vyprodukovaný odpad sa ukladá na palube, aby sa potom vyložil a spracoval na pevnine – nedochádza teda k znečisťovaniu morí.

„V Hurtigrutene je tlak na udržateľné riešenia a zavádzanie ekologických technológií jadrom všetkého, čo robíme.“ hovorí Skjeldam.

Spoznajte miestnych obyvateľov
Hurtigruten, ktorý na nórskom pobreží pôsobí už 127 rokov, si vybudoval úzke väzby s miestnymi spoločenstvami, ako aj kontakty na dodávky lokálnych potravín a na miestne služby. Toto jedinečné know-how hosťom zaručuje dlhotrvajúce a autentické spomienky.

Bližšie informácie o plavbách Hurtigruten, ako aj aktuálne programy, obsadenosť a ceny Vám radi poskytneme na požiadani

Späť na zoznam noviniek